Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-25CTQ040PBF
Part No.:
VS-25CTQ040PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-25CTQ040PBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 15A TO2203
Shipping
VS-25CTQ040PBF Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.75 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C