Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-25CTQ035STRRPBF
Part No.:
VS-25CTQ035STRRPBF
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-25CTQ035STRRPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 35V 30A TO263AB
Shipping
VS-25CTQ035STRRPBF Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
710 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.75 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C