Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-22RIA10
Part No.:
VS-22RIA10
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Datasheet:
VS-22RIA10.pdf
Description:
SCR 100V 35A TO208AA
Shipping
VS-22RIA10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
100 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.7 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
22 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Current - Hold (Ih) (Max):
130 mA
Current - Off State (Max):
20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 420A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C