Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-20ETF12S-M3
Part No.:
VS-20ETF12S-M3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-20ETF12S-M3.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO263AB
Shipping
VS-20ETF12S-M3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.31 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C