Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-20CTQ035PBF
Part No.:
VS-20CTQ035PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-20CTQ035PBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 35V 10A TO2203
Shipping
VS-20CTQ035PBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C