Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-180RKI40PBF
Part No.:
VS-180RKI40PBF
Category:
SCRs
Package:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet:
VS-180RKI40PBF.pdf
Description:
SCR 400V 285A TO209AB
Shipping
VS-180RKI40PBF Specifications
Package/Case:
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.35 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
285 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
3500A, 3660A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C