Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16TTS12FP-M3
Part No.:
VS-16TTS12FP-M3
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
VS-16TTS12FP-M3.pdf
Description:
SCR 1.2KV 16A TO220AB FP
Shipping
VS-16TTS12FP-M3 Specifications
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Off State (Max):
10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
170A @ 50Hz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C