Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16TTS08PBF
Part No.:
VS-16TTS08PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-16TTS08PBF.pdf
Description:
SCR 800V 16A TO220AB
Shipping
VS-16TTS08PBF Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A @ 50Hz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C