Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16TTS08FPPBF
Part No.:
VS-16TTS08FPPBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
VS-16TTS08FPPBF.pdf
Description:
SCR 800V 16A TO220AB FP
Shipping
VS-16TTS08FPPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C