Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16RIA120M
Part No.:
VS-16RIA120M
Datasheet:
VS-16RIA120M.pdf
Description:
SCR 1.2KV 35A TO208AA
Shipping
VS-16RIA120M Specifications
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Current - Hold (Ih) (Max):
130 mA
Current - Off State (Max):
10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
285A, 300A
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C