Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16CTQ100-N3
Part No.:
VS-16CTQ100-N3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-16CTQ100-N3.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 100V 8A TO2203
Shipping
VS-16CTQ100-N3 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 16 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
550 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)