Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16CTQ060STRRPBF
Part No.:
VS-16CTQ060STRRPBF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-16CTQ060STRRPBF.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 60V 8A TO263AB
Shipping
VS-16CTQ060STRRPBF Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 16 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
550 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)