Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16CTQ060-N3
Part No.:
VS-16CTQ060-N3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-16CTQ060-N3.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 8A TO-220-3
Shipping
VS-16CTQ060-N3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 16 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
550 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C