Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-15CTQ045PBF
Part No.:
VS-15CTQ045PBF
Datasheet:
VS-15CTQ045PBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 45V 7.5A TO2203
Shipping
VS-15CTQ045PBF Specifications
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
800 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C