Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-15CTQ045-N3
Part No.:
VS-15CTQ045-N3
Datasheet:
VS-15CTQ045-N3.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO2203
Shipping
VS-15CTQ045-N3 Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
800 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)