Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-12CTQ035PBF
Part No.:
VS-12CTQ035PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-12CTQ035PBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 35V 6A TO-220-3
Shipping
VS-12CTQ035PBF Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
800 µA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C