Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-115CNQ015APBF
Part No.:
VS-115CNQ015APBF
Package:
D-61-8
Datasheet:
VS-115CNQ015APBF.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOT 15V 55A D61-8
Shipping
VS-115CNQ015APBF Specifications
Package/Case:
D-61-8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
15 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
55A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
370 mV @ 55 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 15 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C