Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10RIA20
Part No.:
VS-10RIA20
Datasheet:
VS-10RIA20.pdf
Description:
SCR 200V 25A TO208AA
Shipping
VS-10RIA20 Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Off State:
200 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Current - Hold (Ih) (Max):
130 mA
Current - Off State (Max):
10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
225A, 240A
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C