Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10CTQ150STRLPBF
Part No.:
VS-10CTQ150STRLPBF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-10CTQ150STRLPBF.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO263AB
Shipping
VS-10CTQ150STRLPBF Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)