Vishay Siliconix VQ1006P-E3
Part No.:
VQ1006P-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Datasheet:
VQ1006P-E3.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 90V 0.4A 14DIP
Shipping
VQ1006P-E3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
4 N-Channel
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
90V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
400mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.5Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
60pF @ 25V
Power - Max:
2W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)