CUI Inc. VPM-S500-36R
Part No.:
VPM-S500-36R
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VPM-S500-36R.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 581W
Shipping
VPM-S500-36R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VPM-S500-R (500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
16.13 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
581W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.17" L x 4.25" W x 2.50" H (232.9mm x 108.0mm x 63.5mm)