CUI Inc. VOF-450C-24-CNF
Part No.:
VOF-450C-24-CNF
Datasheet:
VOF-450C-24-CNF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 450W
Shipping
VOF-450C-24-CNF Specifications
Series:
VOF-450C-CNF (450W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output 1:
18.75 A
Power (Watts):
450W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.12" L x 3.39" W x 1.69" H (130.0mm x 86.0mm x 43.0mm)