CUI Inc. VOF-450C-12
Part No.:
VOF-450C-12
Datasheet:
VOF-450C-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 400W
Shipping
VOF-450C-12 Specifications
Series:
VOF-450C (450W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Open Frame
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output 1:
33.3 A
Power (Watts):
400W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.52" H (127.0mm x 76.2mm x 38.5mm)