CUI Inc. VOF-350-48
Part No.:
VOF-350-48
Datasheet:
VOF-350-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 200W
Shipping
VOF-350-48 Specifications
Series:
VOF-350 (350W)
Packaging:
Tray
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
4.17 A
Power (Watts):
200W (350W Forced Air)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)