CUI Inc. VOF-300-36
Part No.:
VOF-300-36
Datasheet:
VOF-300-36.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 200W
Shipping
VOF-300-36 Specifications
Series:
VOF-300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Current - Output 1:
5.56 A
Power (Watts):
200W (300W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)