CUI Inc. VOF-275-58-1
Part No.:
VOF-275-58-1
Datasheet:
VOF-275-58-1.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 58V 160W
Shipping
VOF-275-58-1 Specifications
Series:
VOF-275 (275W)
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
58V
Current - Output 1:
2.76 A
Power (Watts):
160W (275W Forced Air)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.1mm)