CUI Inc. VOF-275-15
Part No.:
VOF-275-15
Datasheet:
VOF-275-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 160W
Shipping
VOF-275-15 Specifications
Series:
VOF-275 (275W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output 1:
10.67 A
Power (Watts):
160W (275W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.1mm)