CUI Inc. VOF-225C-36
Part No.:
VOF-225C-36
Datasheet:
VOF-225C-36.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 225W
Shipping
VOF-225C-36 Specifications
Series:
VOF-225C (225W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Open Frame
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
36V
Current - Output 1:
6.25 A
Power (Watts):
225W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)