CUI Inc. VOF-225A-24
Part No.:
VOF-225A-24
Datasheet:
VOF-225A-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Shipping
VOF-225A-24 Specifications
Series:
VOF-225A (225W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output 1:
5 A
Power (Watts):
120W (225W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)