CUI Inc. VOF-180C-15-CNF
Part No.:
VOF-180C-15-CNF
Datasheet:
VOF-180C-15-CNF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 180W
Shipping
VOF-180C-15-CNF Specifications
Series:
VOF-180C-CNF (180W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output 1:
12 A
Power (Watts):
180W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)