CUI Inc. VOF-180-58-1
Part No.:
VOF-180-58-1
Datasheet:
VOF-180-58-1.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 58V 120W
Shipping
VOF-180-58-1 Specifications
Series:
VOF-180 (180W)
Packaging:
Box
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
58V
Current - Output 1:
2.07 A
Power (Watts):
120W (180W Forced Air)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)