CUI Inc. VOF-180-48
Part No.:
VOF-180-48
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VOF-180-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Shipping
VOF-180-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VOF-180 (180W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W (180W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)