STMicroelectronics VND5T100LAS-E
Part No.:
VND5T100LAS-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
VND5T100LAS-E.pdf
Description:
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 16SOIC
Shipping
VND5T100LAS-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
VIPOWER™
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
2
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
On/Off
Voltage - Load:
8V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
Not Required
Current - Output (Max):
22A
Rds On (Typ):
100mOhm
Input Type:
Non-Inverting
Features:
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)