STMicroelectronics VN7140AJ-E
Part No.:
VN7140AJ-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
16-PowerLFSOP (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
VN7140AJ-E.pdf
Description:
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16
Shipping
VN7140AJ-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
Series:
VIPower™
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
1
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
On/Off
Voltage - Load:
4V ~ 28V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
Not Required
Current - Output (Max):
8A
Rds On (Typ):
140mOhm
Input Type:
Non-Inverting
Features:
Auto Restart, Status Flag
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)