Microchip Technology VN2406L-G
Part No.:
VN2406L-G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
VN2406L-G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 240V 190MA TO92-3
Shipping
VN2406L-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
240 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
190mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
125 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)