CUI Inc. VMS-550-12
Part No.:
VMS-550-12
Datasheet:
VMS-550-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Shipping
VMS-550-12 Specifications
Series:
VMS-550 (550W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output 1:
10 A
Power (Watts):
120W (500W Forced Air)
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)