CUI Inc. VMS-450B-48-CFS
Part No.:
VMS-450B-48-CFS
Datasheet:
VMS-450B-48-CFS.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 451W
Shipping
VMS-450B-48-CFS Specifications
Series:
VMS-450B-CFS (450W)
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
9.4 A
Power (Watts):
451W
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.83" L x 3.15" W x 1.60" H (148.1mm x 80.0mm x 40.6mm)