CUI Inc. VMS-350C-36-CNF
Part No.:
VMS-350C-36-CNF
Datasheet:
VMS-350C-36-CNF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 350W
Shipping
VMS-350C-36-CNF Specifications
Series:
VMS-350C-CNF (350W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
36V
Current - Output 1:
9.73 A
Power (Watts):
350W
Applications:
Household Appliances, Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.12" L x 3.39" W x 1.38" H (130.0mm x 86.0mm x 35.0mm)