CUI Inc. VMS-350-15
Part No.:
VMS-350-15
Datasheet:
VMS-350-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 175W
Shipping
VMS-350-15 Specifications
Series:
VMS-350 (350W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output 1:
11.67 A
Power (Watts):
175W (350W Forced Air)
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)