CUI Inc. VMS-300-D1224
Part No.:
VMS-300-D1224
Datasheet:
VMS-300-D1224.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 24V 120W
Shipping
VMS-300-D1224 Specifications
Series:
VMS-300 (300W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
24V
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
5 A
Power (Watts):
120W (240W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)