CUI Inc. VMS-225-58-1
Part No.:
VMS-225-58-1
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VMS-225-58-1.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 58V 120W
Shipping
VMS-225-58-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VMS-225 (225W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
58V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.07 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W (225W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)