CUI Inc. VMS-200C-24-CNF
Part No.:
VMS-200C-24-CNF
Datasheet:
VMS-200C-24-CNF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Shipping
VMS-200C-24-CNF Specifications
Series:
VMS-200C-CNF (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output 1:
8.33 A
Power (Watts):
200W
Applications:
Household Appliances, Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)