CUI Inc. VMS-200-12
Part No.:
VMS-200-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VMS-200-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 200W
Shipping
VMS-200-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VMS-200 (200W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
16.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.48" H (101.6mm x 50.8mm x 37.6mm)