CUI Inc. VMS-160-24
Part No.:
VMS-160-24
Datasheet:
VMS-160-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Shipping
VMS-160-24 Specifications
Series:
VMS-160 (160W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 125 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output 1:
4.17 A
Power (Watts):
100W (160W Forced Air)
Voltage - Isolation:
5.656 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 0.85" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)