CUI Inc. VMS-160-12
Part No.:
VMS-160-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
VMS-160-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Shipping
VMS-160-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VMS-160 (160W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 125 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.33 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W (160W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
5.656 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 0.85" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)