IXYS VMK165-007T
Part No.:
VMK165-007T
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
TO-240AA
Datasheet:
VMK165-007T.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 70V 165A TO240AA
Shipping
VMK165-007T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-240AA
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
70V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
165A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7mOhm @ 82.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
480nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8800pF @ 25V
Power - Max:
390W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)