TDK Corporation VLS6045EX-6R8M
Part No.:
VLS6045EX-6R8M
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLS6045EX-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.6A 36 MOHM SMD
Shipping
VLS6045EX-6R8M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS-EX
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
4.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
36mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)