TDK Corporation VLS6045EX-3R3N
Part No.:
VLS6045EX-3R3N
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLS6045EX-3R3N.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 4.95A 30MOHM SMD
Shipping
VLS6045EX-3R3N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS-EX
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.95 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)