ERP Power, LLC VLM100W-12
Part No.:
VLM100W-12
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
VLM100W-12.pdf
Description:
LED DRIVER CV 120-277VAC 12VDC
Shipping
VLM100W-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Series:
VLM100 (96W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
8A
Power (Watts):
96 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
Ratings:
IP20
Operating Temperature:
90°C
Efficiency:
93%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.39" L x 1.02" W x 0.75" H (137.0mm x 26.0mm x 19.0mm)