ERP Power, LLC VLB260W-24
Part No.:
VLB260W-24
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
VLB260W-24.pdf
Description:
LED DRIVER CC 120-277VAC 24VDC
Shipping
VLB260W-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Series:
VLB260 (260W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
10.83A
Power (Watts):
260 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
90°C
Efficiency:
93%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.47" L x 2.00" W x 1.52" H (240.5mm x 50.8mm x 38.6mm)